Czym są talerze dysku twardego?

Talerze to dyski w twoim dysku twardym. Współczesne talerze dysków twardych mają średnice 2.5 albo 3.5 cali. Wyglądają jak CD lub DVD, ale są mniejsze i bardziej złożone. Inaczej też przechowują dane. Dyski CD, DVD i Blu-Ray są optycznymi nośnikami danych. Na dyskach są małe wyżłobienia w taki sposób, że lazer odczytuje je jako 0, a luki między nimi jako 1. Te 0 i 1 tworzą wszystkie dane na dyskach.
Dyski twarde są magnetycznymi nośnikami danych. Ich powierzchnie są całkowicie płaskie i pokryte cienką powłoką magnetyczną. To, które części dysków są „0”, a które „1” s jest określane przez pole magnetyczne z bardzo małych fragmentów powłoki na dyskach. Talerze dysków twardych mają miliardy takich miejsc na każdą powierzchnię talerza, a dyski twarde mają kilka talerzy. Dysk twardy Ultrastar He8 firmy Western Digital ma na przykład siedem talerzy, każdy może pomieścić 1,2 terabajta danych.
Małe głowice odczytu/zapisu wewnątrz dysku twardego mogą odbierać lub zmieniać sygnały magnetyczne emitowane z talerzy. Aby odczytać dane, sygnał elektryczny wytwarzany przez magnetyczną powierzchnię płyty przemieszcza się przez głowice. Aby zapisać dane, sygnał elektryczny przemieszcza się w inny sposób i zmienia pole magnetyczne tego malego sektora talerzy. Niektóre „0” zmieniają się w „1”, zaś niektóre „1” zmieniają się w „0” . Niektóre pozostają takie same.
To wygląda na skomplikowany proces, który twój dysk twardy musi robić miliony razy podczas każdego użycia. I tak właśnie jest. Twój dysk twardy po prostu robi to wszystko bardzo, bardzo szybko. We współczesnych dyskach twardych talerze obracają się z prędkością od 5,400 do nawet 15 000 obrotów na minutę.

W jaki sposób porysowane talerze utrudniają odzyskanie danych?

Głowice odczytu/zapisu wewnątrz dysku twardego fruwają dość blisko powierzchni płyt. Jeśli w jakiejś chwili dotkną talerzy, to mogą zerwać część cienkiej powłoki, zawierającej Twoje dane. To zamienia to, co kiedyś było częścią twoich zdjęć rodzinnych w pył. Ten pył może się osadzić w innych segmentach talerzy. Pył wyrzucony przez zderzenie głowicy i talerza stanowi jako taki znaczne utrudnienie dla odzyskiwania danych. Ten pył nie może zostać przywrócony na swoje właściwe miejsce na talerzach, co oznacza, że dane na uszkodzonej części talerzy znikają. Na zawsze. Ale zniszczenia na tym się nie kończą.
Głowice odczytu/zapisu w twoim dysku twardym fruwają w kilku nanometrach nad talerzami. To jest taki mały dystans, że z naszej perspektywy to może wyglądać tak, jakby one dotykały siebie. In order for the heads to do their job properly, the platters have to be perfectly smooth.
Aby głowice mogły prawidłowo wykonywać swoje funkcje, talerze muszą być całkowicie gładkie. Nieznacznie podniesiony obszar na powierzchni talerza, na przykład trochę kurzu, może być niszczący. Dla głowicy do odczytu/zapisu, jest to jak samochód zderzający ze skałą przy prędkości 100 mil na godzinę. Prawdopodobnie się domyślasz, co będzie dalej.
Gdy dysk twardy z uszkodzonymi talerzami okazuje się w naszym specjalnym pomieszczeniu, prawie zawsze trzeba zmienić jego głowice. Ale jeśli nic nie można zrobić z pyłem i odłamkami na powierzchni, co się wydarzy z nowym zestawem głowic? Oni zetkną się z odłamkami na talerzu i trafią do śmietnika. Nie będą już dalej działać ? trzeba jedynie zamienić głowice. Przez dłuższy czas nawet lekko zadrapane talerze udaremniały próby odzyskania danych. Chodziło nie tylko o uszkodzone obszary które nie można było przywrócić. Z powodu odłamków odzyskanie danych nawet z najbardziej sprawnych sekcji talerzy będzie niesamowicie trudne albo niemożliwe.

Technologia odzyskania danych z porysowanych talerzy Gillware

W Gillware mówimy: ?Dosyć.? Oczywiście, jest lepszy sposób na odzyskanie daty przez specjalistów. I on został wykorzystany. Odwzorowaliśmy nasze techniki odzyskiwania danych z poryskowych talerzy na takich samych metodach, które producenci dysków twardych używają, aby wyeliminować niedoskonałości na ich talerzach.
Kiedy talerz dysku twardego schodzi z linii montażowej, zwykle ma on swoje niedoskonałości. Jest to naturalny efekt procesu produkcyjnego. Ale te niedoskonałości należy wyeliminować, aby talerz był użyteczny. Producenci szlifują każdą powierzchnię talerza przed jego umieszczeniem w obudowie dysku twardego. Zapewnia to gładką, wypolerowaną powierzchnię potrzebną dla głowic odczytu / zapisu.

Nasza technologia szlifowania ślizgowego może znacznie zmzniejszyć pył i odłamki podczas odzyskiwania danych. Szlifowanie ślizgowe czyni nierówny, szorstki talerz dysku twardego ponownie ultra-gładkim. Jednak uszkodzone części talerzy nadal nie da się naprawić. Nic oprócz cofnięcia czasu nie może tego uczynić. Ale za pomocą naszej szlifierki możemy odzyskać dane z reszty talerzy.
Niektóre rodzaje uszkodzenia talerza są na tyle poważne, że uniemożliwiają one odzyskanie danych. Czasami głowice odczytu / zapisu niszczą ogromne zasoby danych z talerzy. To może skasować ogromne ilości danych użytkownika, a nawet zniszczyć sektory oprogramowania napędu. Ale uszkodzenie talerza to nie wyrok śmierci, jak kiedyś.
Tutaj możesz przeczytać więcej o procesie szlifowania ślizgowego. Zrobiliśmy nawet film pokazujący jego magiczne działanie.

Dlaczego warto wybrać Gillware dla odzyskania danych z mojego uszkodzonego talerza?

Nasza rewolucyjna technika szlifowania ślizgowego wyprzedza wiele innych serwisów do odzyskiwania danych. Mimo tego, niektóre formy uszkodzenia talerza nadal utrudniają odzyskiwanie danych. Jest to jeden z powodów, dla których nigdy nie pobieramy żadnych opłat wstępnych za cały proces odzyskiwania danych z uszkodzonego talerza.
Wycena jest bezpłatna, nawet możemy zaoferować pokrycie kosztów wysyłki. Nie wystawimy Ci rachunku, dopóki nie odzyskamy wszystkiego, co możemy z dysku twardego. Jeśli koszt jest zbyt wysoki dla Ciebie albo jeśli my nie będziemy w stanie odzyskać potrzebnych danych, nic nam nie jesteś winien. Cały nasz proces odzyskiwania danych z uszkodzonego talerza jest w pełni pozbawiony ryzyka finansowego. Nie chcemy zgarnąć twoich pieniędzy i nic nie dać Ci w zamian.Dodaj komentarz